Домаќинките обично бојадисуваат јајца на Велики петок, иако има и такви кои велат дека тој ден ништо не треба да се вари на шпоретот.

Сè што треба да знаете пред Велики петок! Какви јајца не треба да се купуваат, колку се варат за да не пукнат

Пред сè, купете чисти и неоштетени јајца и задолжително измијте ги со млака вода пред да готвите.

Наскоро ќе го прославиме најголемиот христијански празник Велигден, а само два дена пред тоа ќе уживаме во омилениот обичај – бојадисување на јајца.

Покрај естетиката, важно е да се грижи и за здравјето.

Бидејќи велигденските јајца обично траат многу – прво да чекате од петок до недела, а потоа да стојат на масата додека не ги јадете (барем 2-3 дена), еве неколку од најважните совети за купување:

– Купете чисти и неоштетени јајца;

– Кога готвите јајца, најдобро е да ги готвите 12 минути од моментот на вриење;

– Ако не обоите јајца природно или со помош на храна од силни бои, кога купувате бои во вреќи, земете ги оние што се обележани како бои за храна;

– Сирови јајца се потенцијален извор на салмонела, па затоа е препорачливо да ги миете со млака вода пред да готвите и украсите;

– Насликајте толку јајца колку што сте сигурни дека ќе се изедат, бидејќи е голем грев да се фрла храна, особено велигденски јајца;

– Јајцата обоени, нелупени и без оштетена лушпа и стојат неколку часа на собна температура или се вадат неколку пати од фрижидерот, треба да се јадат во рок од еден до два дена.

ИЗВОРАло
претходниот член,Денеска е Велики четврток, а еве што симболизира овој голем празник:
Следната статијаКолку алкохол е дозволено да пиете по примање на вакцина?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде