Секојдневно внесување банани и друга храна богата со калиум може да спречи срцев удар и мозочен удар, тврдат експертите по анализата на најновото истражување.

Резултатите од истражувањето спроведено од експерти од Универзитетот во Алабама покажаа дека храната богата со калиум може да ги запре смртоносните блокади не дозволувајќи ѕидовите на артериите да се зацврстуваат со текот на времето.

Истражувачите спроведоа истражување на глувци со висок ризик од срцеви заболувања по конзумирање на голема количина маснотии.

Потоа, глувците биле хранети со високо, нормално и ниско ниво на калиум.

Артериите на глувци кои проголтале ниско ниво на калиум биле многу попроблематични.

Од друга страна, кај оние кои изеле поголеми количини на калиум, појавувањето на артериите се случува поретко.

Исто така, забележано е дека оние глувци кои биле хранети со храна со поголема количина калиум имале помала цврстина на крвните садови.

Д-р Мајк Наптон од Британското здружение за истражување на срцеви заболувања рече дека неодамнешните студии покажале дека недостаток на калиум во организмот предизвикува стврднување на артериите.

Научниците веруваат дека калиумот има способност да ги регулира гените кои ја одржуваат артериската флексибилност.

Просечната дневна доза на калиум треба да биде 3.500 милиграми, советуваат експертите.

Освен во бананите, овој минерал е широко присутен во спанаќот, доматите и компирите.