Пивото не е извор на витамин Б, бидејќи во себе содржи алкохол кој е прилично голем непријател на витмините и минералите во организмот.

Алкохолот е уште и деуретик, што значи дека поголеми количини на алкохол може да ве дехидрираат.

Ако се прашувате дали пивото е навистина здраво, како што во народниот говор тој мит често ќе го сретнете, еве го вистинскиот одговор.

Секоја намирница која се внесува може да биде и лек и отвор во исто време во зависност од тоа која количина ја земате.

Доколку испиете 0.400 милилитри пиво, тогаш тоа е идеална доза, која нема здравствено да ве загрози, ќе ве опушти и ќе ви ја даде потребната еуфорија.

Секое пречекорување на оваа доза веќе е влегување во некоја од фазите на пијанство.

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Грешка е да се мие чаша од вино со детергент, еве зошто:
Следната статијаНе е проблем што одиме, проблем е што ќе нема кај да се вратиме!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде