Чашите со шампањ и другите пенливи пијалоци не треба да се мијат со детергент за садови.

Повеќето од овие производи содржат состојки кои спречуваат создавање меурчиња, така што шампањот нема да биде пенлив кога ќе го отворите, туку ќе делува како да издржал.

Измијте ги чашите рачно под млаз обична вода без сунѓер, свртете ги наопаку и оставете неколку минути на кујнска крпа да се исцедат.

Потоа избришете ги со чиста крпа.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Економското закрепнување не е налик на ништо што сте виделе
Следната статијаКоја количина на пиво е здрава за нашиот организам

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде