Боите внесуваат посебни вибрации во вашиот дом и тоа не е само празна приказна, филозофија на уредување на домот и слично, туку научните студии потврдија дека изложувањето на одредени бои предизвикува посебни чувства кај секој поединец. Затоа е клучно да ги изберете вистинските бои во вашиот дом кои ќе донесат позитивни вибрации и среќа кај домаќинството.

Ви носиме листа од четири бои кои е пожелно да ги имате во секој дом доколку сакате многу позитивна енергија и добри вибрации.

Боја на ф’стаци

Оваа суптилна, но сепак благородна боја му дава на домот свежина. Добро е што можете да си дадете здив со оваа боја без да изгледате претерано. Оваа боја е доминантна, и носи среќа и позитивна енергија и радост во домот.

Пастел портокал

Не само поради оваа боја, просторот изгледа поголем и попростран, туку и свежо и позитивно. Сепак, не треба да ја бојадисате целата куќа или стан во оваа сенка, доволен ќе биде еден ѕид.

Експертите советуваат и темните бои да не ги комбинирате со оваа нијанса, а најдобра комбинација е белата.

Светла нијанса на тиркизна боја

Оваа боја е инспирирана од небото и ги смирува очите. Внесува свежина во куќата и симболизира среќа, слобода, мотивација и охрабрување. Со него треба да насликате само неколку ѕидови за целосен ефект.

Жолта боја

Иако е малку појака боја, жолтата треба да ја има во секој ентериер. Го исполнува скоро инстантниот дом со свежина и носи позитивна енергија, а куќата поради тоа изгледа елегантно. Исто така, жолтата боја го подобрува расположението.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Скопје се гради ама становите остануваат празни!
Следната статијаДетските градинки се поатрактивно место за згрижување на децата!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде