Во текот на летото и високите температури кои ја придружуваат оваа сезона, растенијата бараат посебна грижа. Меѓу градинарите постои мислење дека растенијата треба да се наводнуваат пообилно и поретко во текот на летото, не премалку и премногу често.

Без разлика дали вашите растенија се едногодишни или повеќегодишни, обидете се да ги полевате наутро за време на високи температури. Наводнувањето наутро им дава можност на корените подобро да ја апсорбираат водата и им нуди на вашите растенија доволно влага за да го поминат денот без дополнителен стрес.

Ако немате време наутро, сосема е прифатливо да ги наводнувате растенијата навечер. Тогаш само погрижете се да наводнувате директно во зоната на коренот, а не во лисјата.

Кога станува збор за повеќегодишните растенија, тие имаат подлабок корен систем кој им овозможува да преживеат периоди на суша од една до друга сезона.

Исто така, растенијата ја апсорбираат водата преку корените, а не преку листовите, така што не мора да трошите вода на лисја кои изгледаат суви.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Внимавајте да не го погрешите пинот за вашата картичка во Србија, секој погрешен обид се наплаќа
Следната статијаХрана која не се комбинира со лекови: Избегнувајте ги овие намирници доколку сте на терапија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде