Make-up во летните периоди треба да е хидратантен и да ја надокнадува водата во кожата.

Инаку во летните периоди поради потењето, кожата губи многу вода и се обвива со токсини што се исфрлаат преку пот.

Затоа од исклучително значење е да не ја оптоварувате кожата дополнително со јак make-up кој само ќе ви ги затвори порите и ќе ја онеспособи кожата за дишење.

Ви предлагаме соодветен make-up за летните периоди:

  • Минималистички 

Шминкајте се минимално и ретко. Шминката во лето може да се растече од пот и да изгледате сосема непосакувано.

Секогаш внимавајте да имате минимално make-up да не се доведете во непожелна ситуација.

  • Органска козметика

Користете органска козметика, кокосово масло или краставица или лимон за чистење и хидрирање на кожата.

По освежување на кожата внесете мал слој на шминка и ќе го задржите свежиот изглед.

  • Заштита од Сонце

Штитете го лицето од Сонце бидејќи УВ може сериозно да го оштети лицето.

Секогаш нанесувајте крема со заштитен фактор пред да излезете надвор, наместо јака шминка.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Интересни историски факти за чоколадото и какаото!
Следната статијаВо Албанија се воведуваат нови мерки и нови цени!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде