Зрната какао се користат 4.000 години, а нивната основна примена се менуваше со векови.

Сепак, едно е сигурно, тоа секогаш служело за уживање.

Треба да ги знаете овие десет работи дури и ако не сакате чоколадо.

  • Се верува дека зрната какао биле користени од античките народи на Јужна Америка.

Маите нправиле пијалок од мелено какао, лути пиперки и вода.

Се користел главно за религиозни ритуали.

Со оглед на апликацијата, чоколадниот пијалок бил наречен и „храна на боговите“.

Ацтеките користеле какао за потрошувачка, но и како пари.

Двесте зрна вределе четири центи.

  • Кога пристигнала во Јужна Америка, шпанските освојувачи биле воодушевени од чоколадо.

Како и да е, вкусот бил интензивен, па малку го модифицирале додавајќи сок од шеќерна трска и цимет и отстранувајќи ги лутите пиперки.

Уште чокалодото било пијалок, но со целосно нов вкус.

  • Какаото пристигнува во Европа преку шпански колонизатори.

Тие му ја донеле на Чарлс V, кој маѓепсан од пијалокот, наредува редовно да се сервира, но во слатка верзија.

  • Првата продавница за чоколади во Европа е отворена во 1657 година во Лондон.

Ја отворил Французин во улицата Квинс Хед Стрит.

Во тоа време, чоколадото сè уште се служело како топол пијалок, а сопственикот го претставил чоколадниот пијалок како „совршен пијалок од Западна Индија“.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Митови за исхраната на кои сите долго сме верувале!
Следната статијаКаков make-up се користи во летните периоди?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде