Бескрајни списоци за обврски и чувството дека треба постојано да брзаме станаа постојана состојба на современиот свет.

Се повеќе експерти откриваат дека постојаното брзање може да се поврзе со низа здравствени проблеми.

Психолозите додаваат дека ваквиот живот може сериозно да ги наруши нашите меѓучовечки односи.

Чувството дека треба максимално да ја искористиме секоја секунда што ни е достапна, може да стане тежок товар.

Така, на пример, можете да преземете задачи за кои навистина немате време и како резултат, не можете навистина да се посветите на ништо.

Обидувајќи се да завршите една задача, размислувате што друго треба да направите, што честопати се поврзува со чувство на силна паника.

Постојат неколку прашања што можете да си ги поставите самите за да утврдите дали преземате повеќе обврски отколку што би било здраво.

Колку често треба да рестартирате одредена задача затоа што сте направиле премногу грешки поради недостаток на концентрација?

Дали често ви е тешко да се фокусирате за време на разговорите додека размислувате за задачите што сè уште ве чекаат?

Дали често се грижите за пропуштање на важни рокови?

Дали сте премногу вознемирени ако треба да чекате ред на патот или да чекате во редица во продавницата затоа што чувствувате дека губите премногу време?

Ако одговоривте да на повеќето од овие прашања, време е да ги смените …

Влијание на постојаното брзање на врските и здравјето

Премногу обврски што бараат постојано да брзате, честопати се поврзани со занемарување на најблиските.

Комуникацијата станува многу површна затоа што е тешко да се сретнеме и посветиме на дискусија за сериозни теми.

Може да станете и повеќе раздразливи кога сте презадоволни, а во исто време се случува често да започнете да заборавате на состаноци итн.

Здравствените проблеми се исто така многу чести кај луѓето кои постојано брзаат.

На пример, чести се проблемите со спиењето и промените поврзани со апетитот, што може да значи и недостаток на апетит и прејадување.

Постојаното брзање често е виновно за главоболки, дигестивни проблеми или стомачни проблеми и намален имунитет.

Ослабената еластичност може да се случи токму кога имате најмногу работа да направите.

Како резултат, стресот е уште поголем кога се продлабочува чувството на недостаток на време.

Сепак, особено е проблематично што постојаната итност е исто така поврзана со зголемен ризик од посериозни кардиоваскуларни болести.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Сончевата светлина помага да се деактивира коронавирусот
Следната статијаНаш денешен предлог за ручек: Запечени макарони со сирење во бешемел сос

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде