Ако сакате макарони и сирење, знајте дека постојат трикови на професионални готвачи кои го подигнуваат ова јадење на многу повисоко ниво!

Макароните се вкусни, брзо се готват, ги мешате со сосот и ги печете во рерна за да добијат кора, но мора да внимавате да не ги правите најчестите грешки што ќе спречат топење на сирењето, или сосот од „разделување“ бидејќи на тој начин ќе добиете многу мрсно јадење.

Прочитајте ги триковите на професионалните готвачи за подготовка на тестенини!

Вистинските макарони и сирење започнуваат со подготовка на бешамел, сос од путер, брашно и млеко.

Честопати луѓето го прескокнуваат овој чекор, и тоа е многу важно, скробот во брашното ќе спречи маснотијата да лебди на површината.

Значи, прво направете бешамел – загрејте две лажици путер, додадете две лажици брашно, промешајте две минути на среден оган и потоа додадете околу 300 милилитри млеко.

Промешајте и кога сосот ќе се изедначи, додадете го ренданото сирење.

Професионалните готвачи велат дека изборот на сирење е следната грешка што ја прават сите!

Ако не сакате долго да рендате, ќе земете помладо сирење, гауда, ементалер или слично, и ќе бидат подготвени многу побрзо, но помладите, а со тоа и полесните сирења, немаат многу вкус.

Затоа готвачите секогаш додаваат постаро, потемно сирење, потешко е да се изренда, но дава многу вкус.

Помладото сирење целосно ќе се стопи, но постарите, како што се чедарот, пармезанот, козата или слично, ќе станат „растегливи“, но нема да се стопат.

Затоа готвачите користат „магична“ формула – односот на младо и старо сирење треба да биде точно 2: 1.

Две третини од помекото сирење ќе обезбеди густ, кадифен сос, додека третина од постарото сирење ќе му даде целосен вкус.

За крај, готвачите предлагаат две тајни состојки – црниот пипер совршено го нагласува вкусот на сирењето, а при подготовката на бешамелот додадете му лажичка сенф, ќе добиете зачинет сос со посилен вкус.