Паметната диета која гради имунитет е нешто за што треба да размислуваме во текот на целата година, а не кога ќе „дојдеме“ до сезоната на грип.

Имунитетот не се гради кога сезоната на респираторни инфекции „тропа на врата“, кога повеќето од нас посегнуваат по најздравата храна и очекуваат да имаат ефект за неколку дена.

-Не можеме да размислуваме за имунитет само кога ќе дојде сезоната на респираторни инфекции, бидејќи е потребно одреден временски период за да се развие природен отпор кој не штити од инфекции, вели проф. Д-р Верослава Станковиќ, нутриционист, додава дека есента дефинитивно треба да се користи на тој пат, кога созреваат зеленчук и овошје богато со витамини, минерали и фитохемикалии кои го регулираат функционирањето на имунитетот.

Микроелементите го зголемуваат имунитетот на различни начини. Некои директно влијаат на формирањето на антитела, а некои имаат антиоксидантна улога, што значи дека ги неутрализираат слободните радикали кои ги уништуваат нашите клетки, вклучувајќи ги и лимфоцитите, рече таа.

Колку витамин Ц ни треба на ден?

Витаминот Ц често се нарекува и природен аспирин и антиоксиданс.

Најмногу се наоѓа во зелена лута, црвена и жолта пиперка, јаглики, црни рибизли, брокула, киви, карфиол, кељ, лимон и други агруми.

Кога се подготвува оваа храна, треба да се внимава бидејќи температурите над 60 степени Целзиусови, како и механичката обработка ги уништуваат витамините.

Затоа, целата оваа храна треба да се јаде сурова, или без прекумерна обработка.

Дневната потреба за витамин Ц е 75 милиграми, но во сезоната на респираторни инфекции, слободно може да се земат 500 милиграми.

pile of lemon in bowl

Витамин Ц и шеќер – грешка што ја правиме

Кога земате витамин Ц, треба да се земе предвид дека шеќерот, витамини и отпорноста на организмот имаат специфична врска.

Ако внесеме многу храна, шеќерот и витаминот Ц ќе се „борат“ да влезат во клетките и витаминот ќе се изгуби!

-Едноставно кажано, шеќерот и витаминот Ц се натпреваруваат да влезат во нашите клетки. Ако има премногу шеќер во крвта, витамин Ц веројатно ќе ја изгуби оваа битка бидејќи шеќерот може да го ограничи влегувањето во клетките.

Витаминот Ц е исклучително важен во борбата против слободните радикали и патогени состојки, како што се вируси, бактерии и разни микроорганизми. Ако шеќерот спречува влегување на витамин Ц, нашиот имунолошки систем ослабува и станува ранлив.

Лимонот и лиметата се едни од најдобрите извори на витамин Ц и антиоксиданси и помагаат во алкализација и детоксикација, па затоа треба да пиете млака лимонада секој оброк , вели специјалист нутриционист диетолог Јована Срејиќ Ферлуга.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде