„Имагинариум“ е насловот на традиционалната годишна изложба на студентите од Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет – Скопје, која во присуство на управниот одбор, ректорот, генералниот секретар, професорите, студентите и многу гости, вчеравечер беше отворена во големата хала на поранешната печатница, во просториите на оваа високообразовна институција.

На атрактивната изложба, која предизвика голем интерес во јавноста и особено кај љубителите на современата уметност и дизајн, беа претставени делата на студентите од сите три насоки моден, графички дизајн и дизајн на ентериер, создадени во текот на академската 2021/2022 година.

Минатата година го прославивме нашиот 15-годишен јубилеј. По две изданија на Годишната изложба, кои се реализираа во дигитална форма поради глобалната пандемија, овој пат се враќаме и во физичкиот простор, кој повторно ни даде можност за интеракција, за размена на идеи и енергии, за дружење. Ќе видиме дела на студентите од графички, моден и дизајн на ентериер, обединети под наслов „Имагинариум“. Оваа изложба е портал кон умствениот простор во кој царува бесконечната имагинација на нашите студенти. И оваа година, студентите од првиот и вториот циклус прикажуваат нови трудови и свежи креативни достигнувања од редовните наставни активности, но и од учествата на конкурси за дизајн, проектите, изложбите, модните ревии. Тие се претставуваа во јавноста, истражуваа за културното наследство, испраќаа важни пораки за одржливост, екологија, инклузија, толеранција, човекови права, слобода и свест за јавните добра, истакна на отворањето на изложбата проф. д-р Гордана Вренцоска, декан на Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет – Скопје.

ИЗВОРВечер
претходниот член,Како да знаете дали водата во базените и чиста и безбедна за капење?
Следната статијаСиндикатот на УКИМ најавува бојкот на јунска испитна сесија, министерот вети покачување на платите од семптеври

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде