За повеќето луѓе, адитивите не се краткорочен проблем. Сепак, една студија покажа дека од 50 моментално одобрени адитиви во Австралија, тие се поврзани со несакани ефекти кај некои луѓе.

Некои прехранбени адитиви имаат поголема веројатност од другите да предизвикаат реакции кај чувствителните луѓе.

Честопати, адитивите што се користат за давање на храната квалитетен пазар, како што е бојата, се оние кои најчесто предизвикуваат алергиски реакции. Некои од овие реакции на преосетливост вклучуваат: варење, нервни нарушувања, проблеми со дишењето и проблеми со кожата.

Адитиви кои можат да предизвикаат проблеми кај некои луѓе вклучуваат:

  • Подобрувачи на вкус – мононатриум глутамат (MSG) 621
  • Бои за храна – тартразин 102; жолта 2G107; зајдисонце жолто FCF110; Кошенин 120
  • Конзерванси – бензоати 210, 211, 212, 213; нитрати 249, 250, 251, 252; сулфити 220, 221, 222, 223, 224, 225 и 228
  • Вештачки засладувач – аспартам 951.

Доколку се сомневате дека имате реакција на адитиви, посетете лекар или прво водете дневник за исхрана и кога и после кој оброк имате одредена реакција.

Тогаш ќе знаете дали вашата состојба е поврзана со адитиви во храната или предизвикана од нешто друго.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Пролетно освежување на домот со најубавото пролетно цвеќе
Следната статијаНаутро постудено, преку ден сончево и потопло

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде