Овие седум ставки можат да ви помогнат да одредите дали имате работа со една од нив.

Како и многу нарушувања на менталното здравје, не е сè црно-бело кај нарцисоидно.

Некои карактеристики може да бидат очигледни, додека други се прилично суптилни.

Ако не сте сигурни дали некој што го познавате е нарцис, овие ставки би можеле да ви помогнат да го одредите тоа.

Тие го водат секој разговор и постојано зборуваат за себе

Нарцисите често мислат дека се подобри и попаметни од сите други. Затоа успеваат постојано да зборуваат за себе и за своите достигнувања.

Ретко ќе ве прашаат за тоа што ви се случува во животот, а главно тие ќе го имаат главниот збор, а вие ќе молчите.

Емпатијата

Една од карактеристичните карактеристики на нарцисите е нивната неспособност да почувствуваат како се чувствува другата личност.

Тие често не го разбираат концептот на емоции и можно е покрај нив да се чувствувате невидливи или погрешно разбрани.

Врски на долг рок

Нарцисоидните луѓе генерално имаат само повремени пријатели, познаници или дури луѓе кои ги сметаат за „непријатели“.

Тие обично немаат долгорочни или вистински врски, а може да забележите и дека ги критикуваат вашите пријатели или ве прават да се чувствувате виновни што поминувате време со нив.

Тие се секогаш во право

Луѓето кои немаат нарцисоидно растројство се способни да препознаат кога прават нешто погрешно и немаат проблем да го признаат тоа и да и се извинат на другата страна.

Во меѓувреме, кавгите со нарцисот ќе ве исцрпат бидејќи со нив нема дискусија или компромис. Тие едноставно се секогаш во право.

претходниот член,Научна студија: Луѓето се срамат од домот во кој живеат или го уредуваат така да ги импресионира другите
Следната статијаНе ја оставајте климата да ве лади додека спиете, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде