Многумина ќе се согласат дека ништо не може да ја разлади просторијата, како што може да направи клима уред, кој голем број луѓе го имаат во својот дом.

Сепак, не е тајна дека вашиот најдобар летен сојузник не е особено добар за вашето здравје, ако се користи премногу и ако не се грижи доволно.

Во климатизираните простории, воздухот обично не е доволно влажен, што негативно влијае на слузокожата на респираторниот тракт. Ова може да доведе до сушење на кожата и мукозните мембрани, што дополнително може да предизвика воспаление на горниот респираторен тракт. Ова воспаление обично се манифестира со кашлање, анксиозност, чешање и иритација на грлото.

Во својата посилна форма, ова воспаление може да доведе до интензивно кашлање, отежнато дишење и општа непријатност во органите за дишење, а кај астматичарите дури и до задушување.

Климата е исто така една од главните причини за легионерска болест. Оваа болест е предизвикана од бактеријата Легионела, која преживува и се развива на температура меѓу 30 и 37 степени. Со вдишување воздух, оваа бактерија стигнува до човечките бели дробови.

Кога некое лице ќе се зарази со легионела, се јавуваат симптоми како малаксаност, треска, болки во мускулите и кашлица. Малку поголем ризик од зараза имаат луѓето кои генерално се борат со респираторни проблеми, хронично болните, лицата со слаб имунитет, постарите лица и децата.

За среќа, оваа бактерија може успешно да се победи со антибиотици, иако третманот е обично долг. Доколку не се примени терапијата може да биде фатална; стапката на смртност од оваа болест е доста висока и е помеѓу 15 и 25 проценти.

Иако ова може да звучи застрашувачки, експертите сметаат дека нема место за паника и дека соодветното и редовно одржување на клима уредите е сосема доволна превенција. Потребно е еднаш годишно да се направи темелна услуга за климатизација, а доколку се користи и за греење во текот на зимата, два пати.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Како да препознаете нарцис
Следната статијаД-р Јелена Божиќ објаснува како да постапите доколку имате убод од виолетова медуза која се појави на грчкото и албанското приморје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде