Д-р Јелица Бјекиќ Макут, ендокринолог, ги објасни симптомите на проблеми со тироидната жлезда и автоимуни болести како што е Хашимото.

Нарушувањата на тироидната жлезда влијаат на зголемениот број луѓе, а првите симптоми многумина ги игнорираат.

Д-р Јелица Бјекиќ Макут, ендокринолог, како гостин во емисијата „Јутр“ на ТВ Прва, објаснува на што да се обрне внимание.

Тироидитис на Хашимото е автоимуно заболување каде клетките на имунолошкиот систем го напаѓаат и уништуваат ткивото на тироидната жлезда (тироидната жлезда).

Симптомите не мора да се појавуваат на почетокот, а како што напредува воспалението, тироидните хормони се намалуваат, што доведува до хипотироидизам.

Хашимотовата болест се јавува кај двата пола, нешто почесто кај жени по 40-годишна возраст, а случаи се забележани и кај тинејџери, покажува истражувањето

Клиничката слика е оскудна на почетокот или нема симптоми.

Како што воспалението напредува, тироидната жлезда станува зголемена, што пациентот го забележува или открива случајно на преглед поради други проблеми.

Кога неговата функција е значително намалена, се јавува поспаност, замор, малаксаност, лесен замор, несоница, нервоза – што е аларм да се оди на лекарски преглед што е можно поскоро.

Како што напредува болеста, може да се појават некои од следниве симптоми:

  • зголемување на телесната тежина
  • слаб квалитет и опаѓање на косата, кршливи нокти, сува кожа
  • нарушен менструален циклус
  • болки во зглобовите и грчеви во мускулите
  • срцеви нарушувања
  • намалено потење
  • чувствителност на студ
  • затвор
  • засипнатост
  • вкочанетост / пецкање, слаба меморија, депресија
ИЗВОРСтил - Курир / Foto: Shutterstock
претходниот член,Минерал за кој малку се знае, а без него нема живот!
Следната статијаКина не дозволи истрага според план на СЗО за потеклото на ковид19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде