Ако не успеете да изгубите тежина, ако често се исцрпувате наутро, а преку ден сте нервозни без причина, ако имате проблеми со меморијата и концентрацијата, тенот ја изгуби свежината, а косата е сува и паѓа, веројатно имате недостаток на јод.

Ендокринолозите посочуваат дека ниското ниво на јод може да го забави метаболизмот.

Храната потоа се чува како маснотија, што доведува до гоење.

Јодот е неопходен за работа на тироидната жлезда, кој го регулира метаболизмот. Имунолошкиот систем зависи од правилното функционирање на метаболизмот.

Јодот е суштинска поддршка на имунолошкиот систем. Одамна е познато дека јодот е неопходен за правилно функционирање на нашето тело, но она што не секој го знае е дека јодот е минерал кој ги убива бактериите, вирусите и габите.

Д-р Гари Ворен, главен истражувач на престижната американска компанија SAIC, во својот труд „Внесувањето на јод за да се намали преносот на ковид-19 и смртноста на ковид-19“ објавен во Истражувачката порта, истакна дека дневниот внес на максимална препорачана количина на јод води до апоптоза – клеточна смрт на клетки заразени со вирусот, спречувајќи го понатамошното ширење.

На овој начин можеме да се заштитиме само со зголемување на дневниот внес на јод на 30 mcg / kg во согласност со препораките на Светската здравствена организација – СЗО.

Сега најважно е да се грижите за вашето здравје, да се храните здраво, да го зајакнете имунитетот и да спречите повторно ширење на вирусот со вакцинација.

ИЗВОРАло
претходниот член,Правила на хигиена: Како да заштедите шампон и гел за туширање?
Следната статијаКако да препознаете Хашимо и симптоми на хипотироитизам

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде