Дехидрираноста на организмот може да биде причина за бројни здравствени проблеми, но и покомплицирани болести.

Иако секој организам е индивидуален, без два литра течност на дневна основа, не треба да заспиваме.

Ви донесуваме список со некои од најчестите индикатори дека вашето тело плаче за вода.

  • Почесто сте гладни

Луѓето кои внесуваат доволно течности подолго време се чувствуваат сити.

Значи, ако сте често гладни и постојано грицкате нешто, дополнителна чаша вода може да ви помогне.

  •  Имате главоболки

Дехидрацијата може да предизвика главоболки и мигрена.

Ако често имате главоболки, можеби нема да пиете доволно вода.

  • Се чувствувате жеднo

Иако може да изгледа очигледно, жедта е првиот природен знак на организмот дека треба да пиете дополнителна вода и тоа е знак дека постои одреден степен на дехидратација.

Кога се јавува дехидрација, се јавува поголема концентрација на електролити, што предизвикува жед.

  • Имате запек

Ако не внесувате доволно течности во вашето тело, може да имате проблеми со запек.

Водата помага во целиот процес на варење, вклучително и празнење на цревата.

  • Кожата ви е сува

Водата е природен навлажнувачки крем за кожа.

Доколку забележите дека кожата е сува, обидете се да пиете повеќе вода бидејќи тоа ќе ви помогне да ја хидрирате кожата.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како да дознаете кога станувате несреќни во вашата врска?
Следната статијаАко сте наполниле 30 години, треба да се откажете од овие производи:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде