Според нутриционистот Марија Малишева, по 30-та година од животот, луѓето треба да се откажат од голем број на храна, доколку сакаат да го зачуваат своето здравје.

Таа потсети дека по 30-35 години, метаболизмот се забавува, а производството на колаген се намалува.

Ова е возраста кога се зголемува ризикот од чир на желудник, хипертензија, атеросклероза и кардиоваскуларни заболувања.

Затоа треба внимателно да размислите за вашата исхрана, вели специјалистот.

Пред сè, се препорачува да се исклучи пржењето како начин на подготовка и да се забележи дека секое јадење, без разлика дали е зеленчук или месо, што се подготвува на овој начин е штетно.

Исто така, треба да се избегнуваат млечни производи со малку маснотии, кои се особено популарни кај луѓето кои држат диета.

Факт е дека маснотиите во нив се заменуваат со голема количина шеќер, засладувачи и разни штетни адитиви, па на крајот тие се уште поштетни.

Газираните сокови се сметаат за особено штетни, предупредува нутриционистот.

 Исто така, по 30 години, нутриционист препорачува да се воздржите од чипс и храна што содржи натриум, особено колбаси и преработени месни производи воопшто.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Како да препознаете дека сте дехидрирани и дека ви треба чаша вода
Следната статијаРусија се заканува со реципрочни мерки кон Македонија поради дипломатски спор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде