Примамливо е да се користат кафе и слатки задоволства како пик-ап, но тие се само привремени решенија.

Луѓето обично ги одбираат кофеинот и шеќерот за зголемување на нивото на енергија.

Но, таквите пик-а-ап се привремени: шеќерот дури може да ве остави да лежите будни во 3 часот наутро, гледајќи во таванот.

Наместо шеќер и кофеин ви предлагаме природни начини да ја одржите вашата енергија константно висока:

Движете се

Пронајдете начин да се движите што ќе ви даде енергија, наместо да користите вежба за да се изморите.

Користете вежби за да ве негуваат, а не да ве казнуваат, вели Сара Расел, специјалист по клиничко вежбање, која работи со луѓе болни од рак.

Пронајдете начин да се движите што ќе ви даде енергија, наместо да користите вежба за да се изморите.

За да пронајдете мотивација да се придвижите, дури и кога се чувствувате истоштено или слабо, Расел ги охрабрува своите клиенти да се фокусираат на остварливи цели.

Дури и 10 минути движење ќе ви даде енергија, вели таа.

Јаглехидратите се ваш пријател

Јаглехидратите ни обезбедуваат глукоза, која е најпосакуван извор на енергија во организмот.

лавната причина што луѓето се борат со ниска енергија е затоа што или не јадат доволно во текот на денот или не јадат доволно јаглени хидрати, вели Прија Тју, регистриран диететичар.

Наспроти она што нè учи културата на диета, јаглехидратите не се непријател.

Јаглехидратите ни обезбедуваат гликоза, која е склопот на извор на енергија во организмот, вели Тју.

Проверете го нивото на железо

Недостаток на железо, исто така познат како анемија, може да предизвика симптоми, вклучувајќи замор, недостаток на енергија и отежнато дишење.

Почеста појава е кај жените, често поради тешки периоди или бременост и може да се лекува со промени во вашата исхрана.

Вклучете повеќе темно-зелен лиснат зеленчук, житарки, како и додатоци на железо, доколку е потребно.

Секогаш е добра идеја да ги проверите нивоата на железо од лекар ако се чувствувате заморено, вели Тју.

Истото важи и за витамин Д

Првиот знак на недостаток на витамин Д може да биде замор, вели Тју.

Затоа, земете таблета витамин Д во зима, ако чувствувате дека имате недостаток.

Во април 2020 година, Англија за јавно здравје препорача Британците да земаат дневна доза на витамин Д, како резултат на намалената изложеност на сонцето и на јавноста за време на заклучувањето.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде