Луѓето кои страдаат од несоница честопати се прашуваат како да заспијат најбрзо, а тука се и практичните трикови кои можат да помогнат во тоа!

Кристен Вилумир, доктор по невробиологија и автор на книгата „Хакирај го мозокот“, објасни колку во просек луѓето треба да заспијат.

Се разбира, тешко е да се пресмета за една минута, но грубо може да се процени разликата, без разлика дали станува збор за десет минути или повеќе од половина час. Во меѓувреме, испробајте трик што го користат војниците, а исто така можете да пробате и трик со јазик што ви овозможува да заспиете за помалку од една минута.

На повеќето луѓе, вели таа, им требаат пет до 20 минути да заспијат. Ако спаѓате во таа група, навистина имате среќа! Добар знак е дека вашето тело и ум се подготвени за одмор, и дека не ве вознемируваат премногу работи.

Сè зависи од вашиот ден и од нивото на стрес што сте го доживеале, па понекогаш на луѓето им треба до еден час да се опуштат и да заспијат.

Ако не заспиете за 20 минути, тоа не значи дека не можете да спиете добро, не грижете се ако некогаш ви треба цел час, рече таа.

Проценувањето на просечното време ќе ви помогне да ги испланирате вашите активности пред спиење.

Кога денот ви беше стресен, загрижен или тажен, знајте дека треба да одите во кревет порано за да им дадете време на мозокот и телото да се подготват. Честопати нашите мисли нè одржуваат будни, а има и додатоци што може да ги земате пред спиење. Лично, земам магнезиум, тој го подобрува квалитетот на спиењето, нè опушта и поддржува здрав ритам на спиење , рече таа.

Вилумирова има уште еден совет, а тоа е малку да го затемни станот час или два пред спиење, така што телото ќе добие сигнал дека е време да легнете.

Ако одите во кревет во 22 часот, исклучете го светлото околу 20 часот. Исто така, обрнете внимание на температурата во просторијата, треба да биде пријатно, за да не биде топло или затнат, рече таа.

ИЗВОРАло
претходниот член,Неколку вежби за одморање на очите и превенирање главоболка
Следната статијаКако да одржите константно високо ниво на енергија во текот на целиот ден

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде