Кога станува збор за храната, бидејќи многумина и денес ќе имаат семејни ручеци и вечери, нутриционистот Борјана Депало откри и кои намирници не треба да ги мешате.

Не треба да мешате видови месо кога станува збор за еден оброк. Значи, помалку месо, малку повеќе салата и зеленчук на скара. Ако ги мешаме сите овие видови на храна, може да дојде до доцнење во дигестивниот систем, каде што имаме варење, тогаш може да дојде и до дехидрација на гасови ако не пиеме доволно течности пред оброк, бидејќи телото се бори да ги складира тие калории некаде и да свари сè.

Таа истакна дека е грешка да се пие вода после оброк бидејќи го успорува варењето.

Кога станува збор за верниците кои постат, бидејќи Божиќните пости продолжуваат, таа даде совети на која комбинација на храна треба да внимаваат.

Оние кои постат не треба да претеруваат во комбинацијата на компир со пченица, односно леб и компир, бидејќи можат да создадат крајни проблеми со гасовите, лепејќи се на цревниот ѕид на самите материи.

Нејзин совет е да јадете салати со секој оброк, бидејќи така „правиме добра детоксикација на организмот, за да може организмот сам да се избори“.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Домашни уреди кои не треба да ги оставате вклучени додека сте на патување
Следната статијаКинеските научници развиваат робот кој ќе ја врши функцијата на обвинител

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде