Кинеските научници ја прават првата машина во светот која може да ги обвини луѓето за злосторства користејќи вештачка интелигенција (ВИ). Машината моментално е во состојба да идентификува осум вообичаени злосторства како што се измама, коцкање или опасно возење, пишува South China Morning Post.

Според истражувачите, „обвинителот“ со вештачка интелигенција може да поднесе тужба со повеќе од 97 проценти прецизност врз основа на усно опис на случајот, а истата е направена и тестирана од Јавното обвинителство во Шангај Пудонг, најголемото и најпрометно окружно обвинителство.

Технологијата може да ја намали секојдневната работа на обвинителите, овозможувајќи им да се фокусираат на потешки задачи, вели професорот Ши Јонг, директор на лабораторијата на Кинеската академија на науките и водечки научник на проектот.

Системот може до одреден степен да ги замени обвинителите во процесот на одлучување, рекоа Ши и неговите колеги во трудот објавен овој месец во локалното списание.

Донесувањето такви одлуки ќе бара од машината да ја идентификува и отстрани секоја содржина на случајот што е ирелевантна за кривичното дело, без да отстрани корисни информации.

За жал, сите постоечки алатки за вештачка интелигенција имаат ограничена улога, бидејќи „тие не учествуваат во процесот на донесување одлуки за поднесување обвиненија и [предлагање] казни“, рекоа Ши и неговите колеги.

Машината, исто така, ќе треба да конвертира сложен човечки јазик што постојано се менува во стандарден математички или геометриски формат што компјутерот може да го разбере.

Иако кинеските интернет компании развија моќни алатки за обработка на природни јазици, нивната работа често бара големи компјутери до кои обвинителите немаат пристап.

 

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Како да избегнеме дигестивни проблеми при разновидни празнични трпези?
Следната статијаТеорија на хаосот, каде оди човештвото?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде