Некои апарати можете само да ги исклучите и да ги оставите приклучени, додека други треба целосно да ги исклучите, делумно заради безбедност, а делумно за да заштедите пари – бидејќи некои од нив трошат струја дури и кога се исклучени.

Клима уред – овој уред, логично, нема да ви треба, а доволно е само да го оставите додека сте на одмор.

Бојлер – Не знаеме дали сте од оние кои го вклучуваат бојлерот по потреба или постојано го исклучуваат, но во секој случај исклучете го пред да заминете на одмор.

Главен вентил за вода – Ова нема да ви заштеди многу пари кога станува збор за сметките за вода, но ќе ви заштеди поплава.

Светла – Оставањето на светлата е губење пари. Многу луѓе оставаат барем една запалена светилка за да изгледа дека некој е дома, но попаметно е само да побарате од пријател или сосед понекогаш да застанат до вашиот стан и да се уверите дека се е во ред.

Сите уреди со надворешен полнач: лаптопи, конзоли за игри, полначи за телефони и други уреди. Сите тие постојано влечат струја, без разлика дали уредот што треба да го наполнат е прикачен на нив или не.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Во месец декември во Македонија е зголемена потрошувачката на храна, пијалоци и тутун
Следната статијаКако да избегнеме дигестивни проблеми при разновидни празнични трпези?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде