Скоро осумдесет проценти од луѓето доживеале симптоми на болест на движење барем еднаш во животот, дури и не сфаќајќи што е тоа, а камоли дека состојбата има име – кинетоза.

Кинетоза или болест на движење се јавува при брзо движење на какво било превозно средство во сите правци и се јавува како последица на некоординираност на системите одговорни за одржување на чувството на рамнотежа. Имено, при возење автомобил, авион, брод, воз, вестибуларен систем, т.е. внатрешното уво како орган одговорен за одржување рамнотежа, детектира движење на нашето тело во вселената и испраќа информации за тоа до мозокот.

Осумдесет проценти од луѓето барем еднаш во животот доживеале симптоми на кинетоза

Ако ги препознаете овие симптоми и знаете дека патувањето е проблем за вас, добрата подготовка за тоа е веќе на половина пат до „заздравување“.

– Одете на одмор на одмор, бидејќи заморот и стресот можат да ги влошат симптомите.

Не гладувајте затоа што хипогликемијата ги влошува симптомите, а чувството на слабост и вртоглавица може да биде уште поголемо, но избегнувајте масни и тешки оброци, јадете нешто лесно.

Добро е да се знае дека гадењето се смирува со суви бисквити, по можност крекери, и не заборавајте да избегнувате алкохол, газирани пијалоци и пијалоци кофеин.

Ако чувствувате симптоми на кинетоза во јавниот превоз, седнете таму каде што движењето е најмалку.

Овие се во средината на авионот, во чамецот во средината на кабината, во автобусот бидете што е можно понапред, а во личен автомобил седнете на совозачкото седиште или, најдобро од сè, бидете возачот.

Исто така, ќе ви помогне ако го вентилирате и воздухувате автомобилот пред поаѓање.

Избегнувајте употреба на силни и интензивни мириси бидејќи тие можат да бидат предизвикувачки фактор.

ИЗВОРoryx-asistencija,hr
претходниот член,Техники за подобрување на мотивацијата и расположението
Следната статијаРусо: Едно поинакво определување на слободата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде