Ова е особено важно во работата на тироидната жлезда, во чии хормони составен елемент е јодот.

Тироидните хормони (Т3 тријодотиронин и Т4 тироксин) ја регулираат циркулацијата на материјата и енергијата во човечкото тело (метаболизмот), растот и развојот на сите органи, особено на мозокот.

Количината на јод во тироидната жлезда зависи од количината на јод што ја внесуваме во телото, бидејќи човечкото тело не може самостојно да го произведе.

Д-р Дејвид Дери истакна дека јодот е најдобриот антибиотик и антивирусно средство.

Во контекст на фактот дека повеќето болести или започнуваат или продолжуваат со воспаление предизвикано од бактерии и вируси, ова е важна информација, доколку има доволно јод, бактериите и вирусите се уништуваат.

Стресот негативно влијае на работата на тироидната жлезда бидејќи високото ниво на кортизол го намалува производството на хормонот Т3, а пушењето го влошува хипотироидизмот.

Светската здравствена организација препорачува возрасен човек да консумира околу 150 микрограми јод за да ги задоволи дневните потреби за јод, но превентивното дејство може да се постигне само со внесување поголеми количини.

Нема опасност од премногу конзумирање на јод, бидејќи не треба да заборавиме дека луѓето во Јапонија консумираат 12 милиграми јод дневно, што е десет пати повеќе од препораката на СЗО.

Најдобри извори на јод се алгите, морската риба и јодирана сол.

ИЗВОРАло
претходниот член,Зошто почетокот на пролета се одбележува на различни датуми?
Следната статијаНедостаток на руски гас во Германија ќе предизвика „сценарио на судниот ден“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде