Недостигот на гас во Германија, кој ќе се случи во случај на ембарго на руската енергија, ќе доведе до „сценарио за судниот ден“. Ова е заклучокот на германското издание на Die Welt, врз основа на прогнозата на Федералната служба за цивилна заштита и помош при катастрофи во Германија.

На крајот на 2018 година, локалните власти во соработка со голем број компании ја симулираа состојбата на постепено исклучување на гасот во јужна Германија во период од две недели во услови на ниски надворешни температури.

Како што забележуваат весниците, иако сценариото наречено Лука 18 не е директно споредливо со ембаргото за кое моментално се дискутира, тоа покажува многу ризици кои произлегуваат од недостигот на гас.

Според Лука 18, намалувањето на температурата во затворен простор веројатно ќе доведе до појава на заразни болести, што ќе ја ограничи способноста на администрацијата, полицијата, итните и спасувачките служби брзо да реагираат на дојдовните повици.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Јод е важна состојка за правилното функционирање на тироидната жлезда
Следната статијаБелешка од Алберт Ајнштајн во која дефиницира што е среќа е продадена на аукција за 1,56 милиони долари

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде