Астрономскиот начин на одредување на датумот на пролетта е поврзан со движењето на Сонцето, т.е. за времетраење на денот.

Пролетта „доаѓа“ кога сонцето минува од јужната на северната хемисфера, на тој датум ноќта и денот траат подеднакво и се нарекува ден на пролетна рамноденица.

Сега, „уловот“ е што тој момент, дури и тој ден, не е секогаш ист. Причината за тоа е елиптичноста на орбитата на Земјата околу Сонцето, како и несовршеноста на календарот.

Кога ќе дојде пролетта во иднина?

Поради тоа пролетта започна на 21 март до 2011 година. После тоа, тие се менуваа на 20 и 21 март, а потоа се населиле на 20 март.

Не грижете се, промените на датумот на доаѓање на пролетта не се толку чести, ниту брзи.

Смирени сме до 2048 година, кога датумот повторно ќе почне да варира – овој пат помеѓу 19 и 20 март. Само во 2102 година пролетта ќе се „врати“ на 20 или 21 март.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ценовник на МПЦ: Колку чини крштевка, погреб и венчавка?
Следната статијаЈод е важна состојка за правилното функционирање на тироидната жлезда

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде