Во последните неколку години, знаењето за храна и витамин Ц се зголеми, а на списокот на храна богата со витамин Ц, има една неочекувана храна – компири.

Компирите, покрај витамин Ц, даваат и многу други хранливи материи и придобивки кога го јадеме.

Истражувањата сугерираат дека компирот е еден од најхранливите зеленчуци во споредба со цената (заедно со морковите), вклучувајќи калиум, влакна, протеини, витамини Ц и Е, калциум, железо и магнезиум, вели Харбстрит.

Компирот е храна со едно од највисоките нивоа на калиум, обезбедувајќи 15 проценти од дневната вредност по порција.

Покрај тоа, тие имаат 7 проценти од дневната вредност на диетални влакна по порција.

Ако сакате да ја зголемите содржината на растителни влакна во вашата дневна исхрана, компирот е еден од најдобрите извори на влакна, додава таа.

Средните компири содржат 30 проценти од препорачаната дневна вредност на витамин Ц, што е 27 милиграми витамин Ц.

Тоа е повеќе од содржината на витамин Ц во еден среден домат (27 проценти од препорачаната дневна вредност).

Имаме тенденција да мислиме на нив како јаглехидрати или скроб и затоа ги користиме умерено во исхраната, но компирот е неверојатно хранлив.

Подеднакво важно, можете да најдете свеж компир со добра цена во текот на целата година или да уживате во неговите нутритивни придобивки во замрзнати или дехидрирани форми.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во лето апетитот ни е намален, но дали ни треба помалку храна?
Следната статијаЗаслужуваат ли луѓето втора шанса во животот?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде