Покрај одличниот вкус, кајсиите се полни со витамини и минерали кои му помагаат на телото правилно да функционира.

Само некои од причините зошто ова овошје треба да биде вклучено во секојдневната исхрана се тоа што помага во одржување на здраво варење и здравје на очите, спречува ризик од срцеви заболувања и помага на кожата да остане убава.

Кајсиите се исклучително хранливи, а две свежи овошја содржат само 34 калории, 8 грама јаглени хидрати, еден грам протеини, 0,27 проценти грама маснотии, 1,5 грама влакна.

Тие се одличен извор на бета каротен и лутеин, антиоксиданси кои помагаат во борбата против штетните слободни радикали.

Најдобро е да ги јадете цели и нелупени.

Покрај бета каротенот, тие се одличен извор на витамини А, Ц и Е.

Тие содржат флавоноиди, кои штитат од болести како што се дијабетес и срцеви заболувања и докажано е дека ги неутрализираат слободните радикали и штитат од хронични заболувања.

Витамини А и Е се наоѓаат во кајсиите, и тие се важни за одржување на здравјето на очите.

Состојки како зеаксантин и витамин Ц ги штитат очите од оштетување.

Благодарение на антиоксидансите и витаминот Ц, ова овошје е одлично и за кожата.
kajsii
За здрава и сјајна кожа!

Го штити од штетни надворешни влијанија и УВ зраци кои предизвикуваат трајно оштетување.

 

Витаминот Ц помага да се обнови кожата и да се изгради колаген, а бета-каротенот штити од изгореници.

Кајсиите се богат извор на влакна, па помагаат во одржување на балансирано варење.

Чаша сок од кајсија содржи 3,3 грама влакна, а исто така се богати и со растворливи влакна, што е важно за одржување на нивото на шеќер и холестерол во крвта.

Минералот калиум е одговорен за регулирање на мускулните контракции и течности во организмот, а со неговиот соодветен внес можеме да спречиме непријатно чувство на надуеност.

Кајсиите се исто така богати со вода, па помагаат во одржување на здрав крвен притисок, телесна температура, здравје на зглобовите и правилно функционирање на срцето.

Ова овошје можете да го додадете во вашата исхрана на различни начини – свежо како закуска, во колачи, џем, сецкан во јогурт или салата.

ИЗВОРРСН1 инфо
претходниот член,Штетни навики што го оштетуваат црниот дроб и дебелеат
Следната статијаКога човек се осамостојува? Одлики на зрела индивидуа

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде