Црниот дроб е еден од најголемите и најважните органи, а исто така е одговорен за чистење на крвта, отстранување на токсините од телото, претворање на хранливите материи во енергија, но и апсорпција на витамини и минерали.

Лекарите велат дека без здрав црн дроб нема добро здравје, и дека луѓето, потполно несвесно, со некои навики го уништуваат здравјето на овој орган.

Еве за што станува збор:

Премногу алкохол

Сите сме свесни за штетните ефекти што алкохолот може да ги има врз нашето тело, особено кога станува збор за црниот дроб.

Но, некои луѓе сè уште се изненадени од фактот дека прекумерната потрошувачка на алкохол не е секогаш неопходна за да се предизвика сериозна штета.

Ако сте здраво возрасно лице, повремено консумирање алкохол во мали количини е прифатливо, но ако имате семејна историја на алкохолизам или заболување на црниот дроб поврзано со алкохол, ограничете ја потрошувачката на минимум или уште подобро, целосно отфрлете го алкохолот.

Не пиете доволно вода

Веројатно сте слушнале дека е потребно да пиете најмалку осум чаши вода на ден.

Ако тоа ви се чини многу, запомнете дека вашето тело е составено од околу 65 проценти вода – што значи дека на вашето тело очајно му треба оваа течност за нормално функционирање.

Прекумерна тежина

Една од последиците на долготрајната борба против дебелината, за која не се зборува доволно, е акумулација на маснотии околу црниот дроб, што на крајот може да доведе до состојба позната како безалкохолно заболување на масен црн дроб (НАФЛД).

Терминот „безалкохолен“ се користи бидејќи кај оваа болест, оштетувањето на црниот дроб е многу слично на штетата предизвикана од алкохол, иако овие пациенти не консумираат прекумерни количини алкохол, туку се хранат воопшто.

Јадете премногу бонбони

Главниот проблем лежи во високо обработениот фруктозен сируп од пченка, многу популарна супстанца во стандардната диета.

Секогаш е подобро да се јаде овошје наместо чоколадо.

Вечерате обилно

Повеќето од важните функции што ги извршува вашиот црн дроб во текот на ноќта, така што уживањето во тешка храна само ќе создаде дополнителен товар на овој важен орган.

ИЗВОРСтил - Курир / Foto: Shutterstock
претходниот член,Не верувајте му на некој што се труди да ве импресионира
Следната статијаЈадете ги секој ден: Еве зошто се кајсиите здрави?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде