Роналдо ја потресе индустријата за сокови кога извади шише кола и им рече на луѓето да пијат вода. Но, дали се опасни и колку опасни газирани, засладени пијалоци?

– Потврдено е дека потрошувачката на пијалоци со додаден шеќер, газирани и негазирани пијалоци е еден од водечките фактори што доведуваат до дебелеење кај децата.

Шеќерот се наоѓа во многу други намирници, и природно е присутен во млекото и овошјето, на пример, кои се неопходни за правилен раст и развој на децата.

Потребно е што побрзо да се намали потрошувачката на шеќер од пијалоци од повеќе причини:

– тоа е голема концентрација на вештачки додаден рафиниран шеќер (330 ml обично содржат 35g, скоро 10 лажички шеќер)

– хранливата вредност на пијалоците со шеќер е многу мала, што значи дека во споредба со некои други намирници кои содржат шеќер, пијалоците со шеќер содржат многу помалку природни микро и макро хранливи материи (витамини, минерали, сложени јаглехидрати, влакна, протеини, незаситени масни киселини) за развој на раст на деца и млади; поради горенаведеното, терминот „празни калории“ се користи за слатки пијалоци,

– слатките пијалоци обично се консумираат нагло (за кратко време) и не даваат исто чувство на ситост како цврстата храна, поради што по пиењето такви пијалоци не се намалува потрошувачката на друга храна

– Намалувањето на потрошувачката на пијалоци со шеќер е една од ретките успешни мерки што доведува до намалување на дебелината кај дебелите деца и млади во споредба со можните други препораки во исхраната за намалување на дебелината; замена на засладени пијалоци со други течности, пред се вода, е полесно за децата и младите да ги прифатат, а овие препораки поупорно се следат со помалку нарушувања на секојдневните активности и квалитетот на животот.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Колку (ти) чини патриотизмот?
Следната статијаШто не смеете да правите со кожата доколку е изгорена од сонце?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде