Секое лице претрпело благи изгореници барем еднаш во животот предизвикано од невнимателно изложување на сонце.

Изгорениците се проследени со првут и лупење на кожата и многу е важно уште повеќе да се грижите за кожата во овој период.

НЕ ја лупете кожата воопшто

Потребата да ја отстраните мртвата кожа со вашите раце е голема, но во никој случај не го правете тоа!

Секое забрзано отстранување на изгорена кожа може да го забави процесот на регенерација.

Најдобро е да се дозволи кожата сама да го „прави пилингот“ и да се ослободи од мртвите клетки на кожата.

Користете хидратантни креми и лосиони кои ќе ја негуваат кожата или – мед

Процесот на лупење може да трае два до четири дена по исчезнувањето на црвенилото од изгореницата или по една недела, во зависност од тежината на изгорениците.

За жал, не може да се спречи лупење на изгорена кожа.

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници.

Пилингот на кожата има специфична цел: на овој начин, вашето тело ги отстранува клетките на кожата оштетени од сончевите УВ зраци.

Друга добра вест е дека можете да го забрзате процесот на заздравување со некои од препаратите што веќе ги имате дома.

Користете хидратантни креми и лосиони кои ќе ја негуваат кожата или медот.

Можете исто така да користите овесна каша натопена во млеко и ладни облоги: натопете крпа со обезмастено млеко или зелен чај.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Избегнувајте кола и засладени пијалоци, еве зошто:
Следната статијаДенеска ќе биде најтоплиот ден, бидете претпазливи!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде