Лебот е полн со јаглехидрати и неговото отстранување од навиките во исхраната на вашето тело се забележува скоро веднаш, во форма на губење на тежината.

Не станува збор за моментално слабеење, туку за губење на вода што се акумулира во организмот.

Доколку храната за мозокот не е здрава, организмот реагира негативно и се чувствува слабост и замор.

Телото складира јаглехидрати во форма на гликоген, млечна киселина која собира вода.

Секој грам јаглени хидрати задржан во организмот врзува три до четири пати повеќе вода од неговата тежина.

Преработените јаглехидрати, кои се наоѓаат во белиот леб, предизвикуваат ненадеен пораст на вашето тело и скок на шеќерот во крвта, кој потоа паѓање многу брзо.

Овие луди промени испраќаат нејасни сигнали до мозокот кои го зголемуваат чувството на глад и желба за храна, поради што се дебелееме.

Ова не значи дека треба целосно да го исфрлите лебот од вашата исхрана, туку да ги замените празните калории и белиот леб со оние направени од житарки од цело зрно што го регулираат и балансираат шеќерот во крвта.

За разлика од интегралниот или црниот леб, белиот леб не содржи влакна кои се неопходни за нормално функционирање на цревата и варење.

Таквата храна предизвикува запек и проблеми со варењето на храната.

Откако ќе го отстраните белиот леб од менито и ќе го вклучите целото жито во вашата дневна исхрана, варењето ќе започне со нормална и полесна работа.

Исто така, јаглехидратите се храна и гориво за мозокот. Доколку се со добар квалитет, мозокот работи нормално, без нарушувања, но ако храната за мозокот не е здрава, телото реагира негативно, се чувствува слабост и замор.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде