Веројатно сте слушнале барем еднаш во животот дека треба да консумирате многу витамин Ц за да спречите настинка, но дали е тоа навистина така, откриваме подолу.

Витаминот Ц спречува настинка

Истражувањата покажаа дека витаминот Ц, како по правило, не штити од настинка, но може да им помогне на луѓето кои се изложени на екстремен физички напор.

Студија од 2019 година покажа дека витаминот Ц помага во борбата против стресот. Ако се соочувате со екстремен напор, земете витамин Ц.

Целерот има негативни калории

Митот е дека ако јадеме целер, трошиме повеќе калории отколку што содржи, што беше докажано со истражувањето на клиниката Мајо.

Сепак, треба да се каже дека со десетина калории по оброк, колку што добивате со јадење целер, оваа храна е одличен избор за одржување на здравјето.

Исто така, ако планирате да изгубите тежина, слободно додадете целер.

Готвењето моркови ги „убива“ сите хранливи вредности на овој зеленчук

Напротив, антиоксидантите можат да се „подобрат“ ако се готви зеленчук.

Студија објавена во 2008 година покажа дека готвењето моркови всушност ја зголемува неговата хранлива вредност.

Тоа доведува до зголемување на каротеноидите за 14 проценти (антиоксиданти), додека другите методи за готвење, особено пржењето, ја намалија неговата вредност.

ИЗВОРАло
претходниот член,Случајот Ван Гог: Како селаните гледале на еден генијалец?!
Следната статијаИнтересни историски факти за чоколадото и какаото!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде