Компанијата Гиваудан, познат креатор на ароми и мириси, откри нов зеленчук замена за месо врз основа на протеин од грашок, пишува Ројтерс.

Готвачот Сем Бруншвајлер создаде нова алтернатива во форма на јадења од шаварма од телешко месо, кои имаат соодветен изглед и вкус на месо, иако е направен од растителни протеини.

Швајцарската компанија и нејзините конкуренти како што се „Интернационални вкусови и мириси“ и „Симриз“ сакаат да развијат највкусни растителни алтернативи за месо, со оглед на зголемената загриженост во месната индустрија, како што се одржливоста и благосостојбата на животните.

Според Флавио Гарофало, шеф на солени вкусови на Гиваудан, компанијата анализира како маснотиите, протеините, шеќерите и водата во месото произведуваат различни вкусови кога месото се загрева, бидејќи повеќето вкусови доаѓаат од подготовка.

Со имитирање на условите во мешавина со растителни протеини, шеќери и масти, како и користење помалку вода за печење и повеќе вода за варени вкусови, им овозможува на експертите да го пресоздадат вкусот на месото без да го користат местото во подготовката.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Вегетаријанците имаат поголеми ризици од пукање на коските и зглобовите
Следната статијаБолестите се резултат на сиромаштија, а не на недостаток на вакцини и лекови!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде