Хрчакот е идеално милениче за семејството. Не бара многу простор и лесно се одржува.

Овие мали глодари се активни претежно ноќе и спијат дење.

Тие се весели и разиграни животни. Тие се посоодветни за постари деца кои можат да се грижат за нив.

Жвотниот век на хрчак е од 2 до 3 години.

Тој е совршено милениче за ученици од основните училишта кои преку дружење со него, проучување на неговите навики, доаѓаат во директен контакт со природата и некои нејзини процеси од директен контакт.

Потеклото на хрчакот зависи од видот.

Основните видови се: сириски или златен хрчак (Сирија), руски (Централна Азија, Северна Русија, Монголија), кинески (Монголија и Северна Кина) и сибирски (источен Казахстан, северозападна Русија).

Аголот на хрчакот треба да биде најмалку 60 x 50 x 40 cm. Во кафезот треба да има и куќа, шише со вода, контејнер со храна, како и тркало и други видови играчки за глодари.

Најдобро е да купите готов легло за хрчак. Местото каде што дефецира хрчакот треба да се чисти секој ден.

Кафезот треба темелно да се чисти еднаш неделно. Обавезно исплакнете го средството за чистење при миење на кафезот.

Кафезот треба да стои на стабилно место за да спречи пад.

Првите неколку дена, оставете го хрчакот да се прилагоди на новата средина, луѓето и мирисите.

Земете го во раце само кога е буден. Пред тоа, можете да земете ужинка за да го привлечете.

Земате хрчак со двете раце, цели, не само за нозете или опашката.

Помалите деца мораат да внимаваат особено безбедно да го држат во рацете за да не испадне.

Хрчаците се многу брзи, затоа бидете внимателни на почетокот додека не добиете чувство како да го држите во ваши раце.

Хрчаците јадат разновидна храна: готова храна за хрчаци, јаболка, глуварче, цикорија, банани, лешници – сето тоа се вистински задоволства за милениче како глувче.

Многу е важно секогаш да имате свежа вода. Дневната количина на избалансирана храна потребна за сириски хрчак е околу 20 g (една голема лажица), а за кинески хрчак околу 5 g (една мала лажица).

За редовно одржување на забите, ставете парчиња дрво за грицкање (пепел, липа, јаболко, лешник) во кафезот или разни готови „закуски“ што можете да ги купите во продавница за миленичиња.

Каменот за глодари ќе служи за носење заби и како извор на минерали. Останатата човечка храна или шеќер е штетна за здравјето на хрчаците.

Ако забележите дека вашиот хрчак нема апетит, има дијареја, кашлање или течење на носот, најдобро е да побарате помош од ветеринарство.

Стресот и расипаната храна може да предизвикаат дијареја.

Старата храна треба да се вади од кафезот секој ден и да се избегнуваат стресни ситуации.

hrčak, ljubimci

Карактеристиките на здравиот хрчак се:

– се движи брзо и брзо
– има чисто и уредно крзно околу муцката, очите и задникот
– има густо крзно
– нема потешкотии при дишењето (дише тивко)
– нема видлива повреда

Сирискиот хрчак е осамен и сака да биде сам.

Кинески, сибирски и руски хрчаци го сакаат животот во парови.

Листа за купување за хрчаци:

– кафез

– куќа

– тркало

– контејнери за храна и вода

– легло

– играчки

– препарати за храна и витамини

– минерален камен

– дрва за мелење

– закуски

– чистач за кафези

ИЗВОРМондо
претходниот член,Безбедно е двете дози од вакцини да бидат од различен производител
Следната статијаЈапонија е позната по ова дрво, а еве на што се е симбол

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде