Германскиот советодавен одбор не гледа никакви ризици доколку на млади луѓе што ја примија првата доза од вакцината на „Астра зенека“ против ковид-19 им се даде втора доза од алтернативен производител, соопштија денес двајца нејзини членови.

Од имунолошка перспектива, никој не очекува дека ќе биде полошо доколку следната доза вакцина е од друг производител – рече Маријана Ребле-Метју, член на постојаниот комитет за вакцинација.

Ако втората доза се покаже како неефикасна, третата може да биде ефективна – рече Ребле Метју.

Нејзиниот колега Кристијан Богдан рече дека не видел доказ што ги поврзува другите вакцини со ретки нарушувања на коагулацијата на крвта.

Германскиот комитет минатата недела препорача луѓето под 60-годишна возраст, кои примиле една доза од вакцината на „Астра зенека“, да добијат друга доза од друга вакцина по извештаите за ретки несакани ефекти на згрутчување на крвта.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Каква порака ви испраќаат вашите соништа и што значат?!
Следната статијаХрчакот е идеално милениче за луѓе кои поминуваат многу време дома

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде