– Резултатот, за жал, е значително губење на хранливи материи, но откако овошјето или зеленчукот се зачувани, тие можат да останат такви со години, безбедни од опасните микроорганизми – објаснува нутриционистот др. Џес Кординг открива која е најздравата конзервирана храна според експертите.

Тоа секако се, вели, конзервирани сардини или сардини, но и други конзервирани риби кои се достапен извор на протеини, но и одржливи и не бараат долга подготовка или варење. Додавањето на конзервирана риба во вашата исхрана има бројни здравствени придобивки.

Конзервираните сардини имаат тенденција да имаат помалку жива од многу други видови риби и се сметаат за еден од најдобрите избори на морска храна, особено ако немате пристап до свежа, рече Кординг.

Со нив, додава таа, консумираме голема количина на протеини, витамин Д и антиинфламаторни омега-3 масни киселини, а маслиновото масло обезбедува мононезаситени масти здрави за срцето, објаснува таа.

  • Како да јадете сардини?

Здравствените упатства препорачуваат две до три порции риба со ниска жива неделно, а Кординг препорачува да се меша со тестенини, сирење или крекери за ужина.

Лично сакам да го пасирам со вилушка и едноставно да го додадам во салатата – изјавила Кординг за Мајнд Боди Грин, а има уште безброј начини како во исхраната да додадете и конзервирана сардина, пренесува Вечерњи лист.