Постои храна што подобро се јаде свежа, но има и таква која е многу поздрава кога ќе се зготви.

Домати

Доматите содржат хемиска компонента наречена ликопен, која се смета за антиоксиданс.

Готвењето домати со маслиново масло за 15-30 минути ја зголемува содржината на ликопен, поради што нутриционистите препорачуваат да подготвите тестенини од риба или пилешки сос од домати.

Моркови

Готвењето моркови звучи малку непотребно бидејќи овој зеленчук е одличен и суров, сепак готвењето во топла вода ослободува антиоксиданси кои зачувуваат повеќе каротеноиди и витамин Ц.

Каротеноидите помагаат во заштитата на организмот од слободните радикали, што е одлично за вашето здравје.

Зелка

Зелката е богата со хранливи материи, без оглед како ја консумираме, но готвењето зелка ја зголемува содржината на железо.

Иако зелката содржи иста количина калциум суров и варен, со цел да се зголеми количината на калциум што вашето тело всушност го апсорбира, можете да го користите со друга храна богата со калциум.

На пример, можете да направите пица со сирење рикота и да ја покриете со малку зелка.

Праски

Праските се готват за време на процесот на конзервација, што целосно ја извлекува нивната хранлива вредност.

Во конзервирана верзија, витамин Ц се чува до 2 години, додека во фрижидер или на кујнски тезга ја губи својата сила со текот на времето.

Исто така, праските од конзерва содржат до 10 пати повеќе фолна киселина, чиј недостаток во организмот може да доведе до анемија.

Спанаќ

Суровиот спанаќ содржи поголеми количини на фолна киселина, витамини Ц, Б2 и Б3 и калиум од варениот спанаќ.

Сепак, кога се готви, содржи поголеми количини на витамини А, Е и Б1, протеини, влакна, цинк, калциум и железо.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Македонците ќе може да се вакцинираат во Врање и без закажување
Следната статијаЗа една недела ќе има промена во рестриктивните мерки

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде