Може да имате проблеми со хормоналната рамнотежа. Овој проблем првенствено ги погодува жените за време на пубертетот, менструацијата и бременоста. Сепак, постојат луѓе за кои хормоналната нерамнотежа е трајна состојба. Излегува дека некои намирници можат да влијаат на тоа. Погледнете кој од нив е подобро да се исклучи од исхраната.

Причините за хормоналната нерамнотежа се навистина различни. Кај некои луѓе има генетска основа. За други, тоа е поврзано со стрес, болест, лекови, нивоа на шеќер во крвта или храната што ја јадат. Постои група на производи кои го нарушуваат хормоналниот баланс.

Кои производи се штетни?

  • Црвено месо

Црвеното месо содржи многу нездрави масти. Премногу од овој производ го зголемува производството на естроген во нашето тело. Тоа се женски хормони кои се одговорни за сексуалниот нагон и развојот на сексуалните карактеристики (2- и 3-ред).

Премногу високо ниво на естроген во телото може да предизвика зголемување на телесната тежина, малаксаност, гадење и повраќање и менструални нарушувања, меѓу другото.

  • Преработена храна

Преработената храна обично содржи големи количини на натриум, шеќер и конзерванси. Кога се појавува доволно често во нашата исхрана, може да влијае на функциите на хормоните, како и да предизвика воспаление.

  • Кофеинот

Премногу кафе и енергетски пијалоци не влијаат само на квалитетот и должината на сонот. Може да ја наруши и хормоналната рамнотежа.

Кофеинот го стимулира ослободувањето на кортизол, кој се нарекува хормон на стрес. Ако има премногу, нашето тело е во состојба на постојана будност. Ова може да се манифестира како раздразливост и напнатост, меѓу другото.

  • Производи од соја

Производите како тофу или млеко од соја содржат биоактивна супстанција позната како фитоестроген. Има ефект сличен на естроген. Ако консумираме премногу соја, нашето тело може да помисли дека има доволно соодветни полови хормони и да престане да ги произведува. Како резултат на тоа, може да имаме проблеми со овулацијата и бременоста.

  • Млечни производи

Млечните производи се богат извор на калциум. Меѓутоа, кога пречесто посегнуваме по нив, тоа може негативно да влијае на нашата хормонална рамнотежа. Може да предизвика и воспаление и иритација на цревата.

Некои експерти веруваат и дека млечните производи можат да придонесат за појава на акни бидејќи го зголемуваат производството на себум. Тие исто така содржат хормони за раст, кои пак негативно влијаат на црниот дроб.

  • Некои суров зеленчук

Никој не се сомнева дека зеленчукот треба да биде основа на нашата исхрана. Тие се одличен извор на влакна, витамини и минерали. Меѓутоа, некои од нив содржат и супстанции кои создаваат гушавост и ја попречуваат апсорпцијата на јод во организмот.

Тие, исто така, го попречуваат дејството на хормонот TSH, кој го произведува хипофизата. Тие вклучуваат брокула, бриселско зелје, карфиол и зелка. Луѓето со проблеми со тироидната жлезда треба да го избегнуваат овој зеленчук.