Високите температури и обилните тушеви, по што останува тежок, леплив воздух, поради кој не можеме да дишеме, се климатски услови со кои се соочуваме се почесто.

Последиците од ваквото време, што е невообичаено за оваа клима, многумина ги чувствуваат и тие најчесто се жалат на тапа главоболка што понекогаш трае неколку дена.

Поради ненадејни промени во атмосферскиот притисок, надворешна температура и влажност, се јавуваат метеоролошки реакции, од кои главоболките се најчести – објаснува д-р Александар Станиќ.

Најчесто станува збор за мигрена и главоболка од напнатост, кои се сами по себе болести, оние кои не се предизвикани од други болести – додаде овој еминентен експерт и откри дека прегревањето на телото е предизвикувач за појава на мигрена.

Екстремните временски промени ја нарушуваат природната способност на организмот да се врати во својата состојба пред да се случат какви било промени во неговото функционирање. Топлината го исцрпува телото, прекумерното потење губи течност и електролити, телото се прегрее, паѓа артерискиот крвен притисок и сето тоа предизвикува главоболка – вели д-р Станиќ.

Во лето, главата може да боли и од постојаното напрегање на мускулите на лицето и очите поради кривогледство на силното сонце, а ако сте подолго време на сонце, може да добиете изгореници, што исто така оди со главоболки и гадење.

Предизвикувач на мигрена може да бидат и шеќери и кофеин, кои изобилуваат со газирани пијалоци, а кои повеќе ги пиеме во текот на летото.

ИЗВОРАло
претходниот член,Освежување и пад на температурите за време на викенд
Следната статијаРепортажа за Пирот: Град во кој живеат спомените

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде