дома животен стил Финска премиерка против сексизам: Начинот на прикажување на телото нема врска со...

Финска премиерка против сексизам: Начинот на прикажување на телото нема врска со моралот

Финска премиерка стана активен учесник во борба против сексизам

49
0

Фотосесијата во која учествуваше премиерката на Финска, Сана Марин, предизвика дебата за сексизмот во земјата.

Марин, која стана најмладата светска премиерка кога стапи на должност 34 години минатата година, позираше за октомвриското издание на магазинот Тренди облечена во блејзер, а под неа немаше кошула.

Мари Паалосало-Јусинмаки, директорка на женски медиуми во групата списанија А-лехдет – издавач на Тренди – изјави за Си-Ен-Ен дека има „огромна“ реакција против приказната за фотографирање и насловната страница во Финска.

Таа рече дека списанието добило жестока критика на социјалните мрежи веднаш по објавувањето на 9 октомври.

Извор: CNN

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде