дома информација вест Филипинскиот премиер се терети за убиство на 6000 осомничени дилери на дрога

Филипинскиот премиер се терети за убиство на 6000 осомничени дилери на дрога

Од почетокот на владеењето, тој започнал борба против дилерите на наркотици

41
0

Тој изрази подготвеност да се соочи со обвиненија за кои може да биде осуден на затвор, но не и за злосторства против човештвото.

Дутерте дојде на власт во средината на 2016 година, по што веднаш започна кампања за борба против дилерите.

Полицијата регистрирала скоро 6.000 убиства на осомничени дилери на дрога, но организациите за човекови права тврдат дека тој број е многу поголем.

Ако имало убиства, јас сум тој што одговара за сè, секоја смрт што се случила за време на борбата против наркотиците. Ако се случило убиството, тоа е затоа што некој бил длабоко во синџирот на наркотици. Ако е така, тогаш можам да одам на суд ако и служам на земјата со затворање, со задоволство ќе го сторам тоа, нагласи Дутерте.

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд разгледува најмалку две тужби за злосторства против човештвото и масовно убиство поврзани со кампањата на Дутерте. Обвинителот треба да одлучи дали има доволно докази за да започне истрага.

Извор: Mondo.ba

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде