Домот е друго човечко тело и се во него треба да биде хармонично уредено. Сликите што ќе ги изберете за вашиот дом можат многу да влијаат на тоа каква енергија ќе преовладува.

Треба да бидете особено внимателни при изборот на слики за спална и кујна. На места каде што спиеме и јадеме, сè треба да биде исполнето со позитивна енергија.

Специјалист за фенг шуи зборува за основните правила што треба да ги знаете за сликите во куќата да бидат корисни и да не се штетни за животот и благосостојбата.

Правила на фенг шуи 
  • Не ја споделувајте сликата во делови

Сега е многу модерно да се сподели цртеж – да се направи, на пример, триптих.

Во никој случај не треба да го правите тоа. Триптих е прифатлив ако се работи за три целосни слики обединети со една тема. Раскинувањето на една слика на парчиња е крајно непожелно.

На пример, една гранка од цветови од цреша е позитивна и добра слика, но ако се пресече на три дела, хармонијата се губи.

  • Што не треба да биде над креветот?

Во сонот сте апсолутно опуштени, а сите слики и симболи продираат во вас, носејќи или корист или штета.

Во никој случај не треба да закачувате слики од вода над главата на креветот, бидејќи така ќе ги „измиете“ сите ваши љубовни врски.

Освен тоа, водата е предавство. Исто така, неопходно е да се осигура дека нема поврзани линии за позадина во областа над главата на креветот.

  • Ослободете се од сликите со поединечни знаци

Поединечните симболи кои преовладуваат на сликата се исклучиво јин енергија. На пример, закачивте слика, а на неа се гледа осамено полусуво дрво на карпа – ова е јин.

Самиот знак не е многу добар, може да предизвика штета. Треба да се избегнуваат и слики со јанг енергија. На пример, слики од патишта или мостови по кои се движат големи струи на автомобили, погледи на големите градови – ова е јанг.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Временска прогноза: Значително зголемување на дневните температури
Следната статијаРемонтот на автобусот на „Беса Транс“ во Турција бил кобен за патниците

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде