Грешки во фенг шуи при поставување на часовникот кои привлекуваат негативна енергија:

1. Избегнувајте северен и западен сектор. Двата сектори во класичниот фенг шуи се сметаат за неискрени и слаби.

2. Североистокот управува со образованието, а часовникот во овој сектор може да симболизира истекување на време за учење или ограничено време за напредок. Најдобро е да се избегне поставување на часовникот во ова поле.

3. Не ставајте часовници под или над нивото на очите – тоа предизвикува нерамнотежа на енергијата на Чи.

4. Никогаш не треба да ставате или поставувате часовник на врата или прозорец, бидејќи тоа прави да чувствувате дека времето се движи пребрзо и носи заостанувања и одложувања во извршувањето на задачите и целите.

5. Избегнувајте поставување на часовникот во трпезаријата – тоа симболизира ограничено изобилство и блокада на финансиите.

6. Не ставајте го часовникот спроти влезната врата – Стаклото на површината на часовникот често се рефлектира и ќе служи како огледало, како одраз на чи-енергијата што влегува во вашата куќа.

7. Не ставајте го часовникот над креветот во спалната соба – тоа носи чувство на итност, напната енергија и слаб сон.

8. Не чувајте скршени часовници во куќата каде што времето застанало – тие привлекуваат застоена енергија, спречуваат енергија да тече слободно низ просторот за живеење.

ИЗВОРАло
претходниот член,Краставицата има мала калорична вредност, а е ризница на витамини и минерали
Следната статијаЗошто интелигентните луѓе се иритантни за другите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде