Фармерките се направени од подебел и малку потрајни материјали, така што не треба да се перат после секое носење.

Експертот за перење Дејан Димитров, директор на фабриката „Перење алишта“, откри колку често треба да се мијат.

И покрај популарниот мит што кружи на Интернет, кој тврди дека фармерките може да се мијат по шест недели, треба да ги измиете по три носења, доколку не ги извалкате пред тоа. Ако ги носите подолго од тоа, или било која облека, пот, бактерии и мртви клетки на кожата почнуваат да се акумулираат во облеката – вели тој и додава дека перењето по секои три ниши ќе ги задржи фармерките свежи и ќе ги спречи да ја изгубат формата.

Експерт за перење работи вели дека некои луѓе прават грешки кога премногу често ги мијат фармерките.

Фармерките треба да се мијат умерено. Ако ги миете премногу често, ги уништувате. Тексас е подебел материјал, така што може да има повеќе абење помеѓу перењата – вели тој и забележува дека не треба да ги миете во топла вода и да ги ставате под фен.

Поради тоа, фармерките ја губат еластичноста и се опуштаат, вели тој.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Природна козметика: Регенератор за коса на база на портокал
Следната статијаМлада Ромка со шокантна исповед: Ме омажија на 16, сопругот ме малтретираше!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде