Ако се прашувате кој јогурт е најздрав, нутриционист има одговор што ќе ве изненади!

Јогуртот и кефирот се меѓу најздравите намирници. Постојат видови кои се добри за здравјето и оние кои треба да се избегнуваат затоа што можат да го зголемат шеќерот во крвта или едноставно немаат ветено корисно дејство.

Постојат „безброј“ типови на овие млечни производи во продавниците, па можеби не сте сигурни кои да ги земете ако внимавате на телесната тежина или шеќерот во крвта.

Луѓето се плашат од јогурт полномастен поради неговата заситена маснотија и ризикот од висок холестерол. Но, истражувањето спроведено врз млечни производи не докажа дека има докази дека млечните производи со полни маснотии влијаат негативно на овие параметри, вели Рахаф ал Бочи, нутриционист.

Понекогаш јогуртот со полни маснотии е поздрав затоа што содржи помалку шеќер – јогуртот со „отстранета“ маснотија ќе треба да го надополни вкусот со шеќер.

Кога јадете јогурт со маснотии, помала е веројатноста да имате висок шеќер во крвта.

Но избегнувајте ги оние со додаден вкус или овошје затоа што не сте сигурни што всушност има во нив.

По ненадејниот скок на шеќер, следи ненадеен пад, поради што ќе почувствувате уште посилен глад и ќе посегнете по нездрава храна.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Квалитетен сон е најважен за здравјето, но како до него?!
Следната статијаАбнормално или патолошко однесување, која е разликата?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде