За успешен и позитивен ден полн со енергија, најважно е да се разбудите одморени и поспани.

Квалитетниот сон е важен за вашето расположение и целокупното здравје.

Околу 8 часа континуиран сон обично е доволно за повеќето луѓе, па затоа е важно да одите во кревет на време.

Како до квалитетен сон:

Перница

Најдете ја одговарачката ергономска перница и будете се наспани секое утро.

Перницата дава потпора на вашиот врат и грб додека сте статични за време на спиење.

Научно е докажано дека луѓето кои ја нашле одговаврачката перница, помалку се будат во текот на ноќта.

Прекривка 

Прекривката е исто така важен дел од спиењето.

Изберете прекривка која ќе ја одржи температурата околу телото во висина на телесна температура.

Пријатната температура е нужна за добар сон и на тој начин сте сигурни дека нема да се разудите испотени или згрчени од студено.

Душек 

Подобро е душекот да е потврд отколку мек душек. Мекиот душек ќе ви создаде болки во грбот, кои ќе ве разудат многу порано.

Најдете го одговарачкиот душек или надушек и уживајте во спиењето!

 

 

 

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Научна студија: Како се чувствуваме така и изгледаме
Следната статијаЕве зошто полномастен јогурт е подобар избор од помалку мастен

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде