Луѓето имаат два вида потни жлезди – мерокрини или екрини и апокрини (олфакторни). Мерокринот го покрива целото тело, а апокриниот – скалпот, пазувите и другите делови од телото кои се влакнести.

Апокрините жлезди произведуваат густ тип на пот што е полн со масти и протеини. Овие молекули се распаѓаат и произведуваат соединенија кога ќе дојдат во контакт со алуминиум хлорид. Не е сосема јасно зошто се појавуваат жолти дамки, но некои експерти веруваат дека алуминиум хлоридот ги прилепува протеините од потта до облеката.

За да го избегнете ова, користете дезодоранси кои не содржат алуминиум хлорид или не носете маица веднаш по нанесувањето, почекајте неколку минути.

Како да ги отстраните жолтите дамки:

Постојат трикови како да ги отстраните дамките од пот. Некои од горенаведените сигурно ги имате дома.

Сода бикарбона

Промешајте четири лажички сода бикарбона и четвртина чаша вода. Нанесете ја смесата на дамката со стара четка за заби или отстранувач на лак, тријте со мала и оставете да отстои еден час.

Потоа измијте во млака вода и исушете (но не на директна сончева светлина или во машина за сушење). Повторете уште неколку пати доколку е потребно.

Вотка или оцет

Направете мешавина од вотка или оцет со вода, истурете во шише со распрскувач и нанесете на дамката непосредно пред миење.

Аспирин

Исечете три до четири аспирини (појаките дози делуваат подобро) во сад, додадете топла вода и почекајте аспиринот да се раствори додека не се раствори. Потопете ја дамката во таа течност и ставете ја помеѓу пет минути и два часа, во зависност од видот на дамката. Наместо да се потопувате, можете да ја испрскате дамката со таа течност.

 

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Пет најубави пораки со кои може да му посакате некому „Добро утро“
Следната статијаПостои ли разлика во читање на книга од таблет од читање на книга на хартија?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде